ציידי המפלצות

page-title

"ציידי המפלצות" היה מרתון משחק של 12 שעות שנערך ב-2 בינואר 2016, בידי חברי הפודקאסט על כתפי גמדים וחברים, לגיוס כספים למען עמותת תפוח.

אירוע הפייסבוק (עבר)

המרתון הסתיים, והעמוד הזה נשאר כארכיב לזכרו.

צפו בהקלטת המרתון כולו (ופגישת האפס) ביוטיוב:


 

מי אנחנו?

עמותת תפוח פועלת למתן הזדמנות שווה לאוכלוסיות בפריפריה הגיאוגרפית והחברתית בישראל באמצעות כלים טכנולוגיים, וצמצום הפערים החברתיים באמצעות הנגשת מידע. פרטים נוספים
על כתפי גמדים הוא פודקאסט שבועי העוסק במשחקי ושחקני תפקידים, תחביב חברתי בו אתם מחליטים מה תעשה דמותכם, וכל הקבוצה עוברת עלילה שנבנית תוך כדי המשחק. פרטים נוספים

מה קורה כאן?

מרתון "ציידי המפלצות" יתחיל ב-2 בינואר, יום שבת, ב-10 בבוקר. במשך 12 שעות רצופות ישחקו ערן, אורי, איתמר ויואב, יעברו הרפתקאות באנגליה הויקטוריאנית, יתמודדו מול מפלצות כדוגמת ג'ק המרטש ודרקולה, ויזכו לעידוד מהקהל באמצעות הצ'אט. במרתון ציידי המפלצות, גם אתם משתתפים – ובאמצעות התרומות שלכם אתם יכולים לתמוך בשחקנים… או אולי דווקא לחזק את המפלצות!

במהלך המרתון נעודד אתם, הצופים, לתרום לעמותה. תוכלו להקדיש את התרומה שלכם לטובת השחקנים, כדי לחזק אותם כנגד הסכנות האורבות להם בעולם המשחק המלא במפלצות. לחילופין, תוכלו להקדיש את התרומה למפלצות, ובכך להפוך את העולם למקום קודר ומסוכן יותר…

זהו המשכו הרוחני של המרתון המצליח "צריח הברקת" שערכנו ב-2014, בו ניתן לצפות במלואו ביוטיוב.

מה הם משחקי תפקידים?

כשאתם משחקים בכדורגל, או במחשב, או במשחק לוח, אתם נפגשים עם חברים כדי להעביר את הזמן בכיף לכמה שעות. הדבר נכון גם למשחקי תפקידים, מלבד שהדבר אותו אנחנו משחקים הוא סיפור! כל שחקן מגלם דמות, מישהו בדיוני בעולם בדיוני, כמו בכל ספר או סרט, אלא שכאן אתם התסריטאים היחידים. אתם מחליטים מה תעשה דמותכם, וכל הקבוצה ביחד עוברת עלילה, שבעצם נבנית תוך כדי המשחק.

כדי לעשות זאת, אחד השחקנים משתתף במשחק כמנחה. בדומה לבמאי, הוא מוודא שהכל עובד כמו שצריך – שהסיפור מתקדם, שהעולם הבדיוני מגיב למעשיכם, שהמפלצות גדולות ומסוכנות והסודות מוסתרים היטב. אך בניגוד לבמאי, הוא לא יודע מה עומד לקרות הלאה, מלבד, אולי, בקווים כלליים – הרי אתם, השחקנים, עתידים להחליט מה יקרה לדמותכם בהמשך ההרפתקה.

כמו כל משחק, גם בזה יש חוקים. החוקים משתנים ממשחק למשחק, אך הם תמיד מבטיחים שכולם נמצאים באותו ראש. בחירת שיטת המשחק לא שונה במיוחד מבחירת ספר או סדרת טלוויזיה – אם אתם רוצים לשחק בלשים שחוקרים תעלומות רצח, בחרו בשיטה שעוסקת במתח ובילוש בעולם המודרני. רבים מכירים את המשחק מבוכים ודרקונים, אבל ישנם משחקים רבים נוספים. המשחק בו נשחק במרתון נקרא עולמות פראיים; ניתן להוריד חוקי "התחלה מהירה" בחינם ובעברית, מכאן.

מתוך המרתון הקודם. במרכז, המתרחש בעולם המשחק, במבט ממעל

מתוך המרתון הקודם. במרכז: המתרחש בעולם המשחק, במבט ממעל

רוצים להתחיל עם משחקי תפקידים? אל תהססו לשלוח לנו מייל, או לבדוק את עמוד משחקי התפקידים הישראלי שלנו.


הסכנות האורבות ברחובות לונדון החשוכים

קבוצת ציידי המפלצות יוצאת בעקבותיו של ג'ק המרטש, מרחובות לונדון הערפיליים ועד למעמקי טרנסילבניה החשוכה. בדרך יתעמתו עם סודות טמפלריים עתיקים, אנשי זאב ביערות אירופה, ואפילו יצללו למעמקי האוקינוס האטלנטי – שכן לג'ק יש תוכנית שטנית, שחייבים לעצור בכל מחיר!

לאחר העימות המפורסם של ואן הלסינג עם הערפד דרקולה (כפי שתועד בספרו של בראם סטוקר), החליט הדוקטור המזדקן לגבש קבוצה סודית של חוקרי ארצות, מדענים ומומחים, כדי להגן על האימפריה הבריטית המהוללת מאיומים מפלצתיים דומים. הביולוג המבריק דוקטור ג'ק הציג בפני הקבוצה, ציידי המפלצות, את המצאתו החדשה: השתלת חלקי מפלצות בגוף האנושי, על מנת לזכות בכוחן ויכולותיהן של הישויות העל-טבעיות.
ואן הלסינג נרתע מאוד ממעשה קיצוני שכזה, אבל הדוקטור הוכיח על גופו שלו כי הדבר אפשרי, וכי הכוחות החדשים מאפשרים להילחם ברוע ביעילות רבה מתמיד. ויכוח עז פרץ בין השניים, ובסופו של דבר פרש ד"ר ג'ק מהארגון, אם כי בינתיים התפשט השימוש בטכנולוגיה החדשה בקרב הציידים, שהחלו לכנות את עצמם "מרטשים", שכן הם ריטשו את המפלצות ולקחו לעצמם חלקים מגופן.
צמא לנקמה, החל ד"ר ג'ק לגייס ארגון משלו – מקרב המפלצות! יש שאומרים שריטוש-יתר גורם לפסיכוזה ושג'ק איבד את שפיות דעתו, אך אחרים אומרים שכדי להמציא את הריטוש יש צורך מלכתחילה בשכל רעוע למדי. בכל מקרה, "ג'ק המרטש" כפי שכונה כעת החל לרקוח תוכנית שטנית, להביא חורבן על המרטשים בעזרתם של בני בריתו החדשים.

כאן אתם נכנסים לתמונה, כחברי קבוצת "צריח הברקת" של הציידים, שמושבה באוקספורד, אנגליה. עליכם לחשוף את תוכניתו של ג'ק המרטש ולעצור אותו, בטרם יפול חורבן על ציידי המפלצות – זאת בהנחה שלא תביאו את סופכם במו ידיכם המפלצתיות, מרטשים…

page-art


תשובות לשאלות נפוצות

איך אני תורם במהלך המשחק?
בעמוד המרתון יופיעו שני כפתורי תרומה – תוכלו לבחור אם התרומה שלכם תתמוך בהרפתקנים, או במפלצות (זה משפיע רק על המשחק – הכספים עצמם הולכים בכל מקרה לעמותת תפוח). פרטים נוספים על מנגנון המשחק יחשפו במהלך השבועות הקרובים.

האם אני יכול לתמוך בחבר'ה הרעים?
בהחלט! תרומות שיוקדשו למפלצות יהפכו את ההרפתקאות למסוכנות יותר עבור השחקנים.

איפה אוכל לראות את המשחק?
המרתון ישודר בכתובת הזו.

אמרתם צ'אט, איפה זה?
בעמוד המרתון. הצ'אט יהיה פעיל רק במהלך המרתון; בינתיים, אפשר להתכתב איתנו ועם אחרים בעמוד האירוע בפייסבוק.

איפה אפשר להתעדכן‎?
ניתן לעקוב אחרי עדכונים של הגמדים בעמוד הפייסבוק, הטוויטר או הגוגל+ שלנו, או להצטרף לאירוע הפייסבוק של המרתון, שם נעדכן בכל החדשות.


עדכון שישי ואחרון: פרסים ותרומות

איך מקבלים פרסים?

במהלך המרתון, מדי שעה נערוך הגרלה. בתחילת השעה נכריז מהו הפרס שמוגרל הפעם, וכל מי שתורם במהלך השעה הזו לפחות 10 ש"ח ישתתף בהגרלה. כל 10 ש"ח נוספים מזכים אותך ב-"כרטיס" נוסף להגרלה. הזוכה יוכרז בסוף השעה, ביחד עם ההכרזה על הפרסים של השעה הבאה. להלן רשימת הפרסים המלאה:

 • כל משחקי "מנצ'קין" בעברית, מתנת הקוביה
 • "חידושים והמצאות" ו-"מלכי ישראל", מתנת פרש משחקים
 • "קוביות זומבי" ו-"הפיכה", מתנת משחקי ליאם
 • חבילת פרקים וספר בחתימתו של רן לוי, מהפודקאסט "עושים היסטוריה"
 • הרשומון של איי הסערה ב-PDF, מתנת הפונדק
 • כרטיסי כניסה למשחק החי "ירח חדש" לבני נוער, והרפתקה בעברית לפאת'פיינדר, מתנת קרן השפע
 • הגרסאות המשופרות של Baldur's Gate הראשון והשני וגם של Icewind Dale, מתנת דינוזאור חלל יורה לייזר
 • 20 קופונים בשווי 5 דולר לחנות של Peginc, יוצרי "עולמות פראיים"

שווי הפרסים הכולל הוא מעל 2,500 ש"ח.

איך משפיעים על המשחק?

אתם יכולים לתרום דרך אחת משתי הקרנות, קרן הציידים וקרן המפלצות. התרומה תעבור כמובן ישירות לעמותת תפוח, אבל הכסף נחשב גם לטובת הקרן דרכה בחרת לעשות את התרומה.

 • קרן הציידים
  כל 50 ש"ח – כל הגיבורים מקבלים "צ'ופר", שמאפשר להם לגלגל מחדש את הקוביה ומשפר את הסיכוי שלהם להצליח בפעולות מסוכנות.
  כל 300 ש"ח – אחד הגיבורים מקבל פלאשבק. השחקן יצטרך להמציא משהו שקרה לדמותו בעבר, והלקח שלמד באותו אירוע יהפוך ליכולת חדשה של הדמות מאותו הרגע והלאה.
 • קרן המפלצות
  כל 50 ש"ח – המפלצות או הסביבה משתדרגים. הפושע שולף אקדח שהיה מוסתר עד כה, או אולי התקרה מתחילה להתמוטט!
  כל 300 ש"ח – ההרפתקה כולה משתדרגת ונעשית מסוכנת יותר. המרתון כולל 6 הרפתקאות, ובכל אחת קורה משהו אחר, בהתאם להרפתקה – אבל בכל מקרה זה חדשות רעות לדמויות.

כל התרומות נעשות דרך פרויקט המימונה שפתחנו לשם כך. מימונה הוא אתר מימון ותיק, ועבדנו איתו מספר פעמים בעבר. עבור המרתון הם הסכימו לצמצם בעמלות על מנת להבטיח שכמה שיותר מהכסף יגיע ישירות לידי עמותת תפוח.

 


 

עדכון 5: הכירו את האורחים האמיצים לא פחות

שישה אורחים יצטרפו אלינו במהלך המרתון – בכל שש ההרפתקאות אליהן יצאו הציידים הם יזכו בליווי של חברים מהארגון, חבר אחר בכל פעם.

chars7אביב אור – שחקנית מנוסה הידועה בקהל הרחב כאמנית וקומיקסאית, למשל מהקומיקס "עד ארבעה שחקנים" (וגם בעברית). כמו ערן, גם אביב גרה באנגליה, ולכן לעיתים אפשר יהיה להריח מחלון השידור שלה תה מהביל.

אביב משחקת את האחות מרי קתרין, נזירה אירית בת כארבעים. עבודתה הסיעודית חשפה אותה ליותר ויותר תועבות, שבשלב מסוים לא יכלה להמשיך לקבל כחלק מתכניתו הגדולה של האל, והתחילה לחקור אותן יותר לעומק. עמיתיה וממוניה הזהירו אותה מהטומאה, אך היא פיתחה טקסים ותפילות ובעזרתם גירשה יצורי גיהנום והצילה נשמות תמימות מהשפעתם.

chars4רותם ברוכין – אחד מהשמות הבולטים בעולם הספרות הספקולטיבית בישראל, לרותם יש כשרון וניסיון רב בכתיבה והיא לא מהססת להשתמש בהם, למשל בפטראון המצליח שלה. אם אתם מחפשים המלצה איפה להתחיל לקרוא דברים שלה, התחילו עם שומרי הערים.

רותם משחקת את ליליאן גרימוויג, אחותו התאומה והמבריקה של הממציא הנודע והנערץ אמיל גרימוויג. התאומים עבדו יחד על המצאות רבות, עד שיום אחד אמיל החל להתעניין בתורת הריטוש והחל לעסוק בתחומי מחקר שהמדע האמיתי בז להם. הוא הדרדר לרעות חולות, ויום אחד לאחר ויכוח חריף בין השניים, ברח ונעלם. ליליאן, בת למשפחה מהמעמד הבינוני-גבוה, לא ניחנה בכישורי לחימה או בחוכמת רחוב, אבל היא רבת תושיה, נחושה בדעתה למצוא את אחיה ולהשיב אותו הביתה בכל מחיר, באמצעות מכשירים כדוגמת משגר קפסולות, מדחק לחץ-אוויר, ורחרחן אלקטרו-סטטי.

chars8איתי חורב – שחקן ומנחה ותיק, הורה גאה שמבקש להנחיל את תחביב משחקי התפקידים לילדיו, ולכן פתח בתרגום של "קוסמים קטנים", משחק תפקידים שמיועד לילדים, במסגרת מיזם "הכבשן" שלנו.

איתי משחק ילד מסתורי, שדבר אינו ידוע אודותיו, וכוחות ערטילאיים מלווים אותו בכל אשר ילך.

chars6הילה מיינרט גרגורי – אחראית הצ'אט והמדיה שלנו (וגם של כנס ביגור), חובבת רצינית של משחקים חיים, מארגנת פעילויות ושנונה בזמנה החופשי.

הילה משחקת את הליידי איזבלה גלאדסטון, אשתו השניה של פרופסור לורד וויקטור גלאדסטון, בת 24 וכבר אם לבת אחת וזוג תאומים צעירים בנוסף לארבעה ילדים מנישואיו הקודמים של וויקטור. יום אחד שבה איזבלה לבית משפחת גלאדסטון בלונדון וגילתה שחלון חדרה פרוץ וגופה מוטלת על מיטתה, פגומה ומעותת, כאילו חלקיה נתפרו אלו לאלו במחט עבה ויד גסה. באותו הרגע ליידי גלאדסטון נטשה את חינוכה האצילי ובמקום להתעלף ולקרוא לעזרה היא נשבעה שהיא בעצמה, במו ידיה, תהפוך את העולם הזה למקום בטוח יותר לילדיה. אך הלחימה בפשיעה וביצורי האופל אינה תפקיד ההולם גברת, לכן איזבלה בחרה בדרך המסיכה – בלילות היא הופכת ל-"משי", לוחמת צדק חסרת מורא.

chars5יהודה חלפון – על אף היותו גיימר בכל רמ"ח אבריו, כזה שחובב כל סוג וז'אנר של משחק, יהודה מצא עצמו בכל זאת מתחבר במיוחד לפאת'פיינדר, והפך לקפטן הישראלי של אגודת מגלי הארצות, ארגון המתנדבים והחובבים העולמי של השיטה. בנוסף הוא קריסטלוגרף במכון ויצמן, כי צריך גם להאכיל את החתולים.

יהודה ישחק את אלגוס סנטוס. אלגוס נולד למשפחה דתית מרובת ילדים; אחיו הגדולים כל הזמן רדו בו ולאף אחד לא היה כוח לשמור עליו ולעזור בגידולו פרט לאחותו ג'וזפינה. כשהיה צעיר, היא היתה מרדימה אותו עם סיפורי אימה על מפלצות נוראיות וציידים נוראיים לא פחות הצדים אותם. כשצצה ההזדמנות להצטרף למסדר ג'ורג' הקדוש, אלגוס קפץ עליה ללא היסוס. הוא כבר צד מפלצות רבות באמצעות אלת הברזל האדירה וכוחות הקדושה המוזרים שלו, אך עדיין קשה לו להאמין שהוא חלק מארגון הציידים האגדי.

ומה לגבי האורח השישי? זה יהיה אחד מכם! פרטים מלאים ינתנו ביום ראשון. עוד שבוע למרתון…

rippers_chars_web

האיורים מעשה ידיה של אביב אור


 

עדכון 4: הכירו את הציידים האמיצים

חיה-אסתר שוורץ (יואב אדליסט)
yoavחיה-אסתר היא נדבנית יהודיה שהגיעה לאוקספורד בעקבות עסקיה לפני כמה שנים. היא מבלה את זמנה בניהול עסקיה הרבים, צדקה, ומנוחה רבה עקב גילה המתקדם. אלא ששמה האמיתי הוא מרת גליקל האמיל, והיא לא נחה, אפילו לא לרגע.

כשהקהילה שלה הואשמה בהאשמות שקריות של עלילות דם, השתמשה גליקל בקשריה כדי לחשוף את האמת, וגילתה שמאחורי ההאשמות עומד ערפד. פחות מארבע שעות לאחר מכן, קבוצה של וולפן-ייגרים כבר נשכרה למצוא ולחסל אותו. למרבה הצער, הם מצאו אותו רק אחרי שהוא כבר מצא את גליקל, ורק בנס הספיקו להציל אותה. נחושה בדעתה לא להיות קורבן עוד, גליקל למדה להגן על עצמה. נחושה באותה המידה להגן על קהילתה, היא החלה לפקוח עין על העל טבעי.

כעת, גליקל מקדישה את כל מרצה להגנה על קהילות יהודיות (ובני אדם בכלל) מפני כוחות האופל. היא חמושה בשתי מסרגות – אחת מעץ, נגד ערפדים, ואחת מכסף, נגד אנשי זאב – וגם בארנק תפוח, בידע שצברה במסעותיה הרבים ושנותיה הרבות… ומגוון קללות ביידיש.

 

itamarפייר לואי פסקל (איתמר ראוך)
פיזיקאי-כימאי-ביולוג-מדען גאון, תלמיד של אוגוסטין-לואי קושי, וחבר טוב של הנרי פואנקרה – יש שיאמרו אפילו מקור השראה עבורו.
לאחר שנים של מחקר עצמאי גילה פייר חלקיק חדש, אותו הוא מכנה בחיבה "המשולש". חלקיק זה אחראי לתופעות קוונטיות סופר-אקלטרואימוניות, באפשרותן ניתן לבצע שינוי מרחבי של תופעות זמניות. במילים אחרות, זה יוצר דברים. או מפוצץ אותם, תלוי באוריינטציה של המשולש – אל תשאלו.

ד"ר ג'ק שמע אודות ההתקדמות המטאורית של פייר לואי פסקל וחשב לאיים על פייר על מנת שזה ימסור לו את הנוסחה הסודית לשימוש בחלקיק, אבל פייר לא הסכים לחלוק את הידע מחשש שזה ימית חורבן על העולם. ד"ר ג'ק כמובן לא בחל באמצעים ופרץ למעבדה של פייר, הרס אותה וגנב כל מה שחשב שיהיה שימושי עבור מטרותיו הזדוניות.

המרטשים מיהרו לבוא לחקור את העניין. הם דרשו מפייר שישכח מזה ויעבור הלאה – זה מסוכן מדי לאנשים כמותו. עם קנאות השמורה רק למדענים לגבי עבודתם, פייר התעקש ועקב אחרי המרטשים בחיפושם אחרי ד"ר ג'ק, חמוש בכמה מהמצאותיו הישנות ובאבטיפוסים ששמר בעליית הגג בביתו.

 

הבריגדיר בנג'מין ברנרד בראונס (אורי ליפשיץ)
Uriעטור שבחים ושבע עיטורים, כבוד הבריגדיר היה ברוב רחבי האימפריה הבריטית, ונלחם ברוב המקומיים עד אשר הפכו לחלק מהאימפריה הבריטית.

כאיש יודע עולם – כל עוד העולם הזה הוא בגבולות האימפריה, כמובן – נחשף הבריגדיר במהלך מסעותיו למגוון רחב של תופעות בלתי מוסברות… אם כי בכנות, ההסברים לא כל כך מעניינים אותו. יותר חשוב לו לוודא שאותם איומים לא ישלחו ידם ויגעו בנתיני המלכה.

הבריגדיר אומנם כבר אינו צעיר כפי שהיה, ונראה ששנים של המצאות בקרבת התותחים הכבידה מעט על השמיעה, אבל הרוח לעולם אינה מזדקנת, כפי שהוא ישמח להגיד לך – וגם לך, וגם לך אדוני. מה, הלא תשב ותקשיב לדבריו של ג'נטלמן מכובד? חמוש היטב ונחוש היטב, בראונס אולי פרש מהצבא – אבל המלחמה עודנה ממשיכה, וכנגד יריב גרוע בהרבה.


עדכון 3: ספונסרים ופרסים

הגופים הבאים תרמו לנו פרסים, על מנת שנחלק אותם במהלך המרתון. מדי שעה נעשה תחרויות על מגוון פרסים, ונעודד אתכם לתת – ובתמורה, גם לקבל!

קרן השפע פרש משחקים הקוביהמשחקי ליאם
עושים היסטוריה      הפונדק
mimoona     Icel_color       Pinnacle Entertainment Group

 

עדכון 2: צפו בפגישת האפס!

"פגישת האפס" היא הפגישה המקדימה למרתון, בה אנחנו בודקים את הציוד הטכני ואת הכימיה בין הדמויות במשחק. זו ההזדמנות שלנו להתכונן, וההזדמנות שלכם לקבל טעימה ראשונית לקראת מה שעומד לקרות במרתון.

 


 

עדכון 1: המדריך לשחקן באנגליה הויקטוריאנית

כשהשחקנים והאורחים שלנו יוצרים דמויות לקראת המשחק, הם קודם כל שואלים את עצמם: איך בעצם נראה "מרטש"? איזה מן טיפוס קם בוקר אחד ומחליט להקדיש את חייו לצייד מפלצות?

כל התשובות במדריך לשחקן.

 


המרתון מאורגן בידי:

יוזמה וארגון: ערן אבירם, אורי ליפשיץ, אביב מנוח
מדיה: הילה גרגורי
פוסטרים: אורטל טל
פרסים: יותם ברנז
קשרי חוץ: יוגב לוי
שחקנים: יואב אדליסט, איתמר ראוך
איורים: אביב אור

Comments are closed.

 • שלחו לנו מיילים לכתובת gamadim ב-roleplay.co.il
  אנחנו קוראים כל מייל, לחלקם אנחנו עונים ישירות, ואחרים אנחנו מקריאים בשידור.