הכבשן

"הכבשן" הוא פרויקט של הפודקאסט "על כתפי גמדים" לעידוד יוזמה בתחום התוכן בעברית, המיועד למי שמעונין לפתח ולהוציא לאור תוכן משחקי חדש או תרגום לעברית של משחק קיים. הכבשן כולל פגישות עיצוב עם צוות הפודקאסט בכל שלבי הפיתוח, תקציב של יותר מ-2,000 ש"ח, ותמיכה שלנו בפרסום המוצר הסופי. 

הצעות לכבשן יתקבלו עד ה-1 במאי, ורק אחת מההצעות תבחר. על ההצעה הנבחרת נכריז עד סוף מאי.

מה צריך לכלול בהצעה?

רעיונות בקנה מידה שניתן יהיה להפוך לעולם מערכה חדש, הצעה לספר הרחבה לשיטה החביבה עליכם, או שיטה משלכם. נבקש שההצעה תכלול את הסעיפים הבאים:

  • סכמו את הקונספט במשפט. למשל, "עולם מערכה של פנטזיה\אנשי מערות, שמתאים לכל השיטות, שבו האלים פרקו את העולם לשלושה חלקים, שנלחמים זה בזה."
  • תנו דוגמאות לשלושה רעיונות ספציפיים שכבר פיתחתם מתוכו, ותנו כמה שורות הסבר על כל אחד. אם נמשיך את הדוגמה הקודמת: מערכת קסם מבוססת רונות (וכיצד היא עובדת ומשפיעה על המשחק), אחד השבטים הברבריים המגניבים (למה הוא מגניב, וכמה רעיונות להרפתקאות), ותקציר של הרפתקת היכרות שמציגה את העקרונות של העולם, בקווים כלליים.
  • אם ההצעה שלכם עוסקת בתרגום, תנו במקום זאת דוגמה לתרגום של שתיים-שלוש פסקאות (חוקים ותוכן רקע), ואת התרגומים לכמה מונחים בולטים, עם איזה שיקול או שניים לגבי למה קוראים להם דווקא ככה.
  • ספקו בקצרה את הרקע שלכם במשחקי תפקידים – ניסיון עם התחביב, היכרות עם שיטות, והיכרות עם השוק (אם יש).
  • פרטו על ניסיון קודם שיש לכם ביצירת תוכן, בין אם בתחום משחקי התפקידים או בתחום אחר. יצירות שנכתבו בפורום או כתבות שנשלחו למגזינים בהחלט נחשבות.

את ההצעה יש לשלוח למייל furnace@dwarves.org.il. לאותו מייל ניתן גם לשלוח כל שאלה, או בקשה לעזרה עם כל אחד מהסעיפים.

מה כולל הכבשן?

אנחנו מתכוונים לעזור לכם להוציא לאור מוצר ברמה ובהיקף הדומים לאלו של ואנור (כ-100 עמודים), בין אם כהרחבה למשחק קיים או כמשחק עצמאי, מוצר PDF או פיזי. אנחנו נעזור להבהיר לכם את מצב השוק, להתמודד איתו ברמת התכנון וההפצה, ולשאוף לערכי הפקה גבוהים.

הכבשן כולל עבודה משותפת איתנו, במהלכה נסגר על הדרך האידאלית להביא את הרעיון שלכם לישום ריאלי (וסביר שהיא תהיה שונה מהדרך אותה דמיינת), נאכוף לוחות זמנים, נספק שירותי עריכה ראשוניים בכל הרמות, וכן הלאה. אנחנו נתמוך ברמת ההפקה, וניתן עצות ברמה המקצועית, אך לא ברמה שמחליפה כותב, מתרגם, עורך, גרפיקאי, מעמד, מפיץ או מדפיס בתשלום.

בנוסף, הכבשן כולל תקציב של 2,250 ש"ח, בעיקר לצרכי כיסוי עלויות טכניות ותשלומים ראשוניים לבעלי מקצוע. נבהיר כבר עכשיו – זהו תקציב ראשוני, ככל הנראה לא יותר משישית מהתקציב המלא הנדרש למוצר בהיקף כזה. אנחנו נייעץ לכם כיצד למצוא תקציב נוסף, כדוגמת מימון המונים, השגת מענקים, או קבלת תמיכה מחברות קיימות.

כשאנחנו אומרים "מוצר" אנחנו לא מתכוונים בהכרח לדבר מה שמוכרים בשביל רווח, אלא תוצר ברמה מקצועית. בלתי אפשרי ממש להתפרנס מתחום משחקי התפקידים בארץ, אבל עם עבודה נכונה, אפשר לפחות להגיע לכיסוי הוצאות – ולראות את הרעיון שלך הופך למשחק שאנשים רבים משחקים בו.

 

על הגמדים שמאחורי הכבשן

לאורי וערן יש כ-20 שנים במשותף של ניסיון בכתיבה, הפקה, עיצוב, עריכה, הדפסה ושיווק של תוכן מקצועי בתחום משחקי התפקידים בעברית, והיכרות עם כל הפנים של השוק הישראלי. אביב מנוח הוא היזם שמאחורי ואנור, מימון ההמונים הישראלי הראשון בתחום משחקי התפקידים (שהסתיים בהצלחה רבה), הכולל תרגום של שיטת Dungeon World לצד תוכן מקורי, ומכר כבר מאות עותקים.

 

שאלות ותשובות

עד מתי אפשר להגיש? עד ה-1 במאי. על ההצעה הנבחרת נכריז עד סוף מאי. מהרגע שנתחיל בעבודה ועד שהמוצר יהיה גמור, היקף הפעילות צפוי להיות כשנה.

כתבתם יותר מ-2,000 ש"ח. כמה יותר? 2,250, ספציפית. הכסף מגיע מקמפיין המימון הגמדי שנערך לקראת סוף 2014, וכבר אז הוא הוקדש במיוחד למטרה זו, של יצירת מענק לטובת פיתוח תוכן ישראלי.

אפשר עזרה עם גיבוש ההגשה? כן, ניתן לשלוח לנו מייל לכתובת furnace@dwarves.org.il ולבקש עזרה. נא לפנות רק אם יש לכם כבר רעיון מוצק.
בנוסף, בכנס ביגור 15, שיערך ברמת גן ב-5-6 באפריל, נערוך סדנא "מרעיון למוצר", שבה נעבור ביחד עם שמונה משתתפים על הרעיונות שלהם ונעזור להם לפתח אותם להצעה ריאלית עבור הכבשן. השתתפות בסדנה לא מבטיחה כניסה לכבשן, אבל היא בהחלט תעזור לכם לנסח הצעה שראוי לשקול ברצינות.

כל הטקסט הזה נראה נורא רציני, בדרך כלל אתם יותר קלילים. אנחנו לוקחים את הנושא הזה ברצינות. מדובר כאן בהרבה מאוד זמן, מאמץ וכסף. אין לנו כוונה לבזבז אף אחד מהדברים האלו, או לראות אחרים מתבזבזים, באותה מידה.

איך תתנהל העבודה מולכם? בעיקר באמצעות מיילים, פגישות האנגאוט מזדמנות עם אחד או יותר מאיתנו, ובשלבים מאוחרים יותר, צ'אט באמצעות האנגאוט. הדבר הראשון שנעשה זה להסדיר נהלי עבודה משותפים, כדי לוודא שלכולנו יש סביבת עבודה נוחה. תכל'ס די כיף לעבוד מולנו, מלבד מתי שערן מאבד סבלנות ומתחיל לנבוח.

אפשר להציע לכבשן משהו כמו כנס, לארפ, פודקאסט, כאלה? הכבשן מיועד ליצירת משהו עקבי ומתמשך, אז פודקאסט אולי כן, אבל כנסים ולארפים לא. אנחנו לא מחפשים ליצור חווית משחק אחת, אלא דבר-מה שמחולל בעצמו חוויות משחק, משחק שאחרים יצרכו ובכך יעשירו את המשחק שלהם. אם יש לכם רעיון ואתם לא בטוחים אם הוא עובד, צרו איתנו קשר. גם אם הוא לא מתאים לכבשן, נוכל להפנות אתכם למקורות אחרים שאולי יוכלו לתמוך בכם, אפילו כספית. אנחנו מבטיחים לשמור על ראש פתוח, ולהקשיב לכל הצעה.

נגיד שזכיתי. כמה עבודה בתכל'ס אדרש לעשות? די הרבה, ורובה תהיה בהפקה, לא בכתיבה. הכתיבה חשובה, כמובן, אבל ממש להביא את המוצר לידי קיום ידרוש לפחות אותה כמות של עבודה, סביר שיותר (אם כי זה תלוי בסוג המוצר). אנחנו נעזור באמצעות יעוץ והכוונה, בנושאים כגון יצירת לו"ז ועמידה בזמנים, חלוקת עבודה, יצירת מסמך פרויקט, החלטות תוכניות, קידום והפצה, וכו', באמצעות מיילים ופגישות האנגאוט. אבל אלא אם אתה מתכוון לשכור מי מאיתנו בתשלום (אפשרות שמן הסתם נציע לך), נהיה מעורבים בפרויקט רק מהצד, ולא נעבוד בו בעצמנו.

למה אתם בכלל עושים את הכבשן? כי אנחנו רוצים לראות יותר יוזמה ועשייה בתחום התוכן במשחקי תפקידים בארץ, ואנחנו רוצים יותר אנשים שמכירים את העסק ומבינים את התהליכים, וזו נראית כמו דרך טובה להשיג את שני הדברים.

Bookmark the permalink.
  • שלחו לנו מיילים לכתובת gamadim ב-roleplay.co.il
    אנחנו קוראים כל מייל, לחלקם אנחנו עונים ישירות, ואחרים אנחנו מקריאים בשידור.